fbpx
Čustveni “invalid”

Čustva in občutki so pomemben del našega vsakdana in življenja. Vsak dan se čez nas prelije mnogo čustev in občutkov. Predvsem ženske smo tiste, ki smo še bolj dovzetne za to.

Čustvena vzgoja se začne v otroštvu, ko starši pokažejo otroku, kako se s tem soočati in živeti. Mnogo otrok se prav v otroštvu nauči zgolj preživeti, ker mu čustvovanje nikakor ni dovoljeno in ne sme izražati tega, kar čuti ter so tudi njegove želje zatirane in pohojene.

Predvsem fantki in moški so tisti, ki ne smejo jokati in pretirano čustvovati, ker to za okolico ni primerno, saj se ne zna soočati s tem.

Otrok ima veliko sposobnost, da se prilagodi okolici ter staršem in da ne bi bil zavrnjen, se nauči preživeti- kar največkrat pomeni, da svoja čustva in občutke potlači ter prezre in to vzame za svoj način delovanja tudi v odraslosti.

Tisti, ki se s tem področjem ne ukvarjajo ali ga ozaveščajo, jim ostane nekje globoko zakopano in potlačeno ter vpliva na zmožnost čustvene komunikacije v initmnih partnerskih odnosih.

Ko vstopimo v odnos, se čustveno odpremo. Vendar pa lahko na podlagi našega otroštva tu delujemo v smeri, ko znamo biti čustveno stabilni in neodvisni od partnerja, ali pa se pojavi čustvena odvisnost in posledično nas partner lahko še bolj globoko rani in pohodi, kot so nas starši v otroštvu.

Mnogo je moških, ki se predajo partnerko, a ko jih le-ta ne sprejme v njihovi celovitosti in tudi ona ne zna upravljati s čustvi in vanj “meče” svoja čustva in občutke, ga s tem globoko rani in povzroči, da postane čustveni invalid- kar ne pomeni, da ne prepozna vsega, kar začuti, ampak le da ne zna upravljati z njimi in vplivajo nanj, da ostane neke vrste ujetnik svojih čustev, saj jih vedno znova podoživlja in ne zna iti naprej in biti svoboden.

Isto velja obratno: ko moški žensko globoko poniža z nesprejemanjem nje kot celote.

Dolgoročno takšno medsebojno delovanje lahko posameznika tudi fizično ubije, saj zaradi pritiska potlačenih čustev telo odreagira z obolenji in odpovedovanjem organov.

Tako imenovani zdrav odnos je tisti, kjer sta partnerja postavljena vsak vase in drug od drugega čustveno neodvisna ter znata biti in spustiti svoja čustva in občutke. V takem odnosu ni čustvene manipulacije in življenje dobi novo dimenzijo ter smisel.

Zato je stik s sabo ter ozaveščanje sebe in predelovanje, še kako pomembno, saj s tem ne samo vplivamo na zdravje temveč tudi na kvaliteto življenja.

Na naši stran uporabljamo piškotke za pravilno delovanje strani in beleženje obiskanosti strani. S strinjanjem nam dovolite uporabo piškotkov.